آرش مرادی؛ زندانی خودمقدس‌پنداری جمهوری اسلامی

دراویش گنابادی یکی از آزاردیده‌ترین اقلیت‌های مذهبی – عقیدتی در جمهوری اسلامی هستند. آزاری که هیچ منطقی پشت آن وجود ندارد. جمهوری اسلامی دراویش گنابادی را آزار می‌دهد چراکه تاب نمی‌آورد گروه‌هایی با رویکرد عقیدتی متفاوت از روایت رسمی حکومت دور یکدگر گرد آیند و به مسلک و مناسک خود بپردازند. دراویش گنابادی به شهادت تمام سال‌های فعالیت، از مسالمت‌جوترین و صلح‌خواه‌ترین گروه‌های مذهبی بوده‌اند.

پیش از این درباره دراویش گنابادی فراوان نوشته شده است و نیازی به تکرار بلای مکرری که بر سر اعضای این گروه آمده است نیست. ابراهیم الله‌ بخشی که خود از دراویش گنابادی است در این فایل از اسفند داغ ۱۳۹۶ می‌گوید که ماموران – به‌اصطلاح – امنیتی جمهوری اسلامی خیابان گلستان هفتم تهران را برای دراویش به رنجستان بدل کردند.

از اسفند آن سال تاکنون همچنان آزار تداوم دارد؛ از جمله در شکل زندان و حبس. یکی از کسانی که در دستگاه جمهوری اسلامی طی این سال‌ها تحت آزار مداوم بوده است «آرش مرادی» است که در پاییز ۱۴۰۲ توسط شعبه ۲۹ «دادگاه» انقلاب تهران به ۸ سال حبس محکوم شد. این حکم را به گفته «خبرگزاری» هرانا، «قاضی» سیدعلی مظلوم صادر کرد. حکمی که مجموع چندین حکم است؛ اتهامات تکراری و واهی مانند «تشویش اذهان عمومی»، «توهین به مقدسات» و از این دست. البته که به علت اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، از این هشت سال، مجازات اشد، یعنی ۳ سال حبس، برای آرش مرادی قابل اجراست.

خیابان گلستان هفتم تهران، یکم اسفند ۱۳۹۶، ساعاتی پس از درگیری ماموران با دراویش گنابادی

آرش مرادی پیش از این و برای بار نخست در همان اسفند ۱۳۹۶ بازداشت شده بود و در پی آن بازداشت، یک سال حبس کشید و آزاد شد. اما از آنجا که در جمهوری اسلامی و تحت نظر دستگاهی که ظاهرا برای تامین «امنیت» است، شهروندان آگاه و معترض هیچ ‌گاه امنیت ندارند، آرش مرادی دگرباره در مهرماه ۱۴۰۲ به همان اتهامات موصوف در بالا در محل کار خود در کاشان بازداشت شد و به بند ۴ زندان اوین منتقل شد و در آذر ۱۴۰۲ چنین حکم ناعادلانه‌ای علیه او صادر شد.

نکته جالب ‌توجه آن است که از منظر جمهوری اسلامی، باورمندانی که بر اساس روایت رسمی و مقبول جمهوری اسلامی نمی‌اندیشند، گویا که اصلا دین و مذهبی ندارند؛ نشان به آن نشان که به‌راحتی اتهام «توهین به مقدسات» را به کسانی الصاق می‌کند که بدون تردید افرادی باورمند هستند و بر اساس باورهای خود نمی‌توانند و نباید به «مقدسات» مذهبی مانند اسلام توهین کنند. جمهوری اسلامی اما بی‌آنکه مصداق را روشن کند، به صرف باوری متفاوت، آرش مرادی را متهم می‌کند که به مقدسات توهین کرده است. البته برای جمهوری اسلامی که اخیرا رهبر و ولی فقیه آن، سخن خود برای فرماندهان سپاه پاسداران را «حرف خدا» دانسته بود چنین حجمی از خود مقدس‌پنداری اصلا عجیب نیست!

پی‌نوشت:

برای آشنایی بیش‌تر با نگاه و پیشینه‌ دراویش گنابادی و سابقه آزار جمهوری اسلامی علیه آنان به این لینک در وبسایت «توانا» سر بزنید.