گفت‌وشنود درباره موضوعات دشوار، اثر لیسا شرک و دیوید کمپت

کتاب «گفت‌وشنود درباره موضوعات دشوار» با تلاش لیسا شرک و دیوید کمپت در موسسه «امید در شهرها» در ریچموند ایالت ویرجینیا در آمریکا به نگارش در آمده و آموزشکده توانا آن را به فارسی برگردانده است. در این کتاب مباحثی می‌خوانیم پیرامون مجموعه‌ای از گفت‌وشنودها درباره نژاد، اقتصاد و موضوعات قضایی.

گفت‌وشنود یک فرآیند برای صحبت درباره موضوعات پر از تنش است. گفت وشنود همچنین برای خانواده‌ها، گروه‌های کوچک، کسب‌و‌کارها، اجتماعات، سازمان‌ها و منازعات ملی و بین‌المللی مفید است. مردم به صورت روزافزون نیاز به یافتن راه‌های بهتر برای سخن‌گفتن را حس می‌کنند. در مناطق در‌حال‌پیشرفت، مردم از گفت‌وشنود برای شناسایی ارزش‌ها در برنامه‌ریزی و توسعه شهری استفاده می‌کنند. در مناطق دیگر، شهروندان از گفت‌وشنود برای صحبت درباره تفاوت‌های مذهبی در زمینه همجنس‌گرایی، مشکلات اجتماعی مانند چاقی کودکان، یا شکاف‌های نژادی میان اعضای اجتماع استفاده می‌کنند. در مناطق جنگی نیز دیپلمات‌ها از گفت‌وشنود برای یافتن راه‌حل‌های سیاسی برای پایان‌دادن به خشونت مدنی استفاده می‌کنند.

بنابراین با این مثال‌ها اهمیت شناخت روش‌های گفت‌وشنود روشن‌تر می‌شود. موضوعی که می‌توان با خواندن این کتاب به‌اجمال به آن دست ‌یافت.

این کتاب در ۹ فصل به طور مفصل می‌پردازد به «تعریف گفت‌وشنود»، اینکه «گفت‌وشنود چگونه کار می‌کند؟» «سازماندهی یک فرایند گفت‌وشنود» چگونه است؟ مباحثی پیرامون«طراحی یک فرآیند گفت‌وشنود»، «تهسیل‌گری در یک گفت‌وشنود»، همچنین مطلبی درباره «عبور از گفت‌وشنود به کنش»، «ارزیابی تاثیرگذاری گفت‌وشنود» و در نهایت «گفت‌وشنود برای قرن جدید».

دانلود رایگان