بین زنان حکومتی و زنان مذهبی تفاوت بگذاریم

یکی از مخاطبان «گفت‌وشنود»، پیام کوتاه و جالب‌توجهی برای ما فرستاده با این تیتر: «لطفا بین زنان حکومتی و زنان مذهبی فرق بگذارید؛ هر زن مذهبی حکومتی نیست»

او در ادامه می‌گوید: «هر زن چادری را نباید حکومتی حساب کرد به صرف این‌که زنان حکومتی و ایدئولوژیک هم چادر سر می‌کنند. حق بسیاری از زنان مذهبی که با این حکومت نیستند نیز زائل می‌شود. نمونه‌اش خانم‌های بسیاری هستند که اکنون برجسته‌ترین آن‌ها خانم فاطمه سپهری است.»

این پیام شاید ظاهرا بدیهی به نظر برسد. حتما بسیاری از ما ایرانیان زنانی را دیده‌ایم که مذهبی هستند و یا علاوه بر مذهبی بودن حجاب چادر را انتخاب کرده‌اند اما نه تنها حکومتی نیستند بلکه عمیقا خود را مقابل حکومت مذهبی تعریف می‌کنند. این مسئله از همان آغاز و در جریان انقلاب ۵۷ نیز نمود داشته است.

چنانکه طی سال‌های اخیر ویدئویی مربوط به انقلاب ۵۷ منتشر می‌شود که در آن یک زن چادری با گریه از خطر حکومت روحانیت می‌گوید، درحالی که زنان جوانی که حجاب ندارند از انقلاب اسلامی و رهبری آیت‌الله خمینی استقبال می‌کنند.

همچنین در جریان خیزش انقلابی ایران در سال ۱۴۰۱ نیز ویدئوهایی منتشر شد که پیوستگی زنان محجبه به انقلاب ملی را نشان می‌داد.

از جمله می‌توان به ویدئویی اشاره کرد که در آن زنان چادری شعار می‌دهند: «چه با حجاب چه بی‌حجاب / پیش به سوی انقلاب»

مخاطب گفت‌وشنود، به خانم فاطمه سپهری اشاره داشت؛ فاطمه سپهری که اکنون به علت انتقادهای شجاعانه خویش علیه شخص خامنه‌ای و حکومت اسلامی در زندان مشهد به سر می‌برد از جمله زنان چادری است که صراحتا از کمپین اعتراضی «حجاب بی‌حجاب» پشتیبانی کرد.

او در ویدئوی خود بر این نکته تاکید کرد که پوشش زنان امری شخصی است و حکومت به هیچ عنوان حق مداخله در آن را ندارد.

در این ویدیو تلاش کردیم به نمونه‌هایی مختصر از زنان چادری اشاره کنیم که نه تنها همراه جمهوری اسلامی نیستند بلکه مقابل آن قرار دارند.

حتما زنان بسیار دیگری را نیز می‌شناسیم که چادر سر می‌کنند ولی به هیچ روی همراه جمهوری اسلامی نیستند. شاید بتوان گفت اگر پوشش زنان ربطی به جمهوری اسلامی ندارد چادر زنان هم نشان همراهی با جمهوری اسلامی نیست.